ESKİ FOÇA

İzmir 'in kuzeyinde yer alan Foça ( Phokaia ) , Aiollar tarafından MÖ. 11. yüzyılda kuruldu.O zamanlarda İyonya'nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Phokaia'da iyon yerleşimi MÖ 9. yüzyılda başlamıştır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Foça önemli bir arkeolojik merkez haline gelmiştir.Başlayan kazılarda Athena Tapınağı ve Kutsal Alanı , Liman Kutsal Alanı (Kibele'ye ait olduğu düşünülmektedir) , Helenistik döneminden kalan tiyatro ile Pers Anıt Mezarı ( Taş Ev ) ortaya çıkarılmıştır. Foça irili ufaklı bir çok adanın ve koyun görüntüsüne serpilmiş görüntüsüne sahiptir. Homeros'un bahsettiği siren kayalıkları Foça'da yer almaktadır.Günlük tekne turlarıyla (MAYMİ:) eşsiz güzellikteki adaların ve koyların keyfini çıkarabilirsiniz. Foça'daki balık restoranlarında her mevsim zengin meze ve balık çeşitleri bulmak mümkündür. Foçayı anlatırken Karataşından bahsetmemek tabi ki de olmaz.Efsaneye göre Foça da belirli bir yeri olmayan Karataş'a basan herkes Foça'nın çekimine kapılır ve bir daha buradan kopamaz. Karataş'a basmanız dileğiyle :)


 
OTELİMİZ

Otelimiz deniz kıyısında olup şehir içi plajlarına 100 m uzaklıkta merkezde yer almaktadır.Otelimizden taşıt ihtiyacı duymadan Foçayı gezmeniz mümkündür. Güne Villa Dedemin zengin kahvaltısıyla başlayıp akşam üstü gün batımını seyredebilirsiniz. 1975 yılından beri ailece verdiğimiz hizmetle kendinizi evinizde gibi hissedip güvenli ve huzurlu tatilin tadını çıkarabilirsiniz. '''Güler yüz,temizlik,deniz manzarası,huzurlu bir ortam istiyorsanız doğru yerdesiniz'''


 
ODALARIMIZ

Otelimizde toplamda 20 oda bulunmaktadır.Deniz manzaralı odalarımzda gün batımını seyredebileceğiniz balkon imkanımız vardır.Her odada klima,wi-fi(kablosuz internet),tv,uydu yayını,saç kurutma makinası,duş tuvalet bulunmaktadır.


 
TEKNEMİZ

Teknemizle her gün Küçük Deniz Limanı'ndan sabah saat 11:15'te rotamıza başlıyoruz.

İlk mola yerimizi hava durumu belirlemekte olup, genellikle; meşhur ve hikayesi antik çağlardan bugüne ulaşan; Akdeniz Fokları koruma alanı ve yaşam yerleri Siren Kayalıkları, ilk durağımız olur.

30 dakika yüzme molasından sonra vira demir, rotamızda ilerlerken siz Siren Kayalıkları'nın eşsiz güzelliğini kameralarınıza kayıt ederken biz de sizlere tarihi ve doğal bilgileri sunuyoruz. Siren Kayalıkları'nın bitiminde bulunan; haritalarda "Hayırsız Ada" olarak geçen ancak belli bir açıdan bakıldığında ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün profilden yüzüne benzeyen adayı gördüğünüzde şaşıracaksınız. Eğer şanslıysak bizlere Akdeniz Fokları ve belki de yunuslar eşlik edecektir.

20 dakika yolculuk sonrası Yenifoça - Foça arasında yer alan, mavini ve yeşilin bir arada bulunduğu Ayani koyunun akvaryum berraklığındaki suyuna demir atacağız. Biz yemek için mangalı yakarken, sizler de denizin, güneşin ve kumun tadını çıkaracaksınız. 2 saatlik molamızı öğle yemeği ve yüzme molası ile bitiriyoruz ve 3. mola yerimize hareket ederken, sizlere koylarımızı tanıtıyoruz.

30 dakikalık seyirden sonra mola yerimize varıyoruz ve 60 dakikalık yüzme molamıza meyve servisi ve hafif bir müzik eşliğinde başlıyoruz ve sizlere şehrin kalabalığı ve stresini unutturmaya çalışıyoruz. Tavla partilerinizdeki iddialara ortak bile oluyoruz.

Kalkış zamanı geldiğinde son mola yerimiz olan Fener Adası'na doğru yol alıyoruz ve burada çay servisimiz ile açık deniz manzarası ile başbaşa kalıyoruz.

45 dakikalık moladan sonra limana dönüş için demir alıp ağır yollu şehir turuyla sizlere veda ediyoruz.

Haydi sallayın ayaklarınızı denize; FOÇA'da TARİH ile ISLANACAKTIR!

 
 

HOTEL VİLLA DEDEM (c) 2014 Tüm Hakları Saklıdır.


Adres : Sahil Caddesi
Küçükdeniz Limanı Foça / İzmir
Telefon : 0232 812 12 15